Historie

Extrémní cyklistické závody jsou něco, co ve světě funguje. V Jihoafrické republice mají Cape Epic. V Austrálii Crocodile Trophy. Ve Spojených Státech The Great Divide Race. Další závody přibývají jako houby po dešti. Největším extrémem mezi všemi je Iditarod, závod přes zimní zamrzlou a zasněženou Aljašku.

Všechny tyto závody jsou velkým lákadlem pro bikery nejdrsnější z drsných. Účastníci si při nich sáhnou na hranici svých možností, někdy až za ní. Někdy si onu pomyslnou hranici dokonce posunou o notný kus jinam. Účastníci při nich, kromě krásné přírody, kterou závody vedou, poznají především sami sebe. A o to jde především.

Je hodně bikerů, kteří by přesně tohle chtěli, ale je ještě víc bikerů, kteří nemají dostatečné množství peněz, sponzorů a volného času, aby se těchto závodů mohli zúčastnit. Když to jde v zahraničí, proč by to nešlo i v naší České kotlině? Položili jsme si výzvu a inspirováni především závody The Great Divide Race a Iditarod, jsme v roce 2007 uspořádali extrémní závod nazvaný Extrémní závod. Trasa vedla po Česku a byla dlouhá 600 kilometrů. Výsledek se brzy dostavil. Na start se přihlásili jen dva odvážlivci, což bylo logicky tak řídké startovní pole, že se závod neuskutečnil. Nenechali jsme se však odradit. Nástrahy extrémního závodu jsme skryli pod romantický název Loudání českou krajinou a příští rok uspořádali závod znovu. Úspěch zaklepal na dveře. Na start se přihlásilo 15 borců. Tradice závodu byla založena.